fbpx
61338a0ef49fd317aac7b1f7cfb68ecc
Силвия Димитрова

Силвия Димитрова

КАКВО ОЗНАЧАВА ДА БЪДЕШ ЖЕРТВА?

Жертва сме винаги, когато не КОНТРОЛИ­РАМЕ живота си, а се оставяме да го контролират външни сили. Ако ние не дърпаме конците, значи някой или нещо ни манипулира. Манипулацията може да има много раз­лични форми.

Да бъдем „жертва“ не винаги означава срещу нас да се извършва престъпно посегателство, някой да ни е откраднал нещо или да ни е измамил. Можем да бъдем ограбени или измамени по начин, по който да нанесе много по-големи поражения в живота ни – това се случва тогава, когато се отказваме от контрола над емоциите и поведението си във всекидневния живот. Когато се страхуваме да кажем „НЕ“. А често се страхуваме и да кажем „ДА“, когато е за наше добро, защото си мислим, че не заслужаваме нещо хубаво.

Жертви са преди всичко хората, които живеят спо­ред изискванията и вижданията на другите. Те правят неща, които не искат да правят, или са манипулирани да извършват действия, свързани с ненужни лични жертви, ко­ито пораждат скрития им гняв. В ежедневния живот хората сами превръщат себе си в жертви по много различни начини – като приемат отговорността за чувствата и действията на другите, приемат вменената им вина, стават кошче за токсичните чувства на другите и след това се чувстват омаломощени, без сили…

НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА НИ МАНИПУЛИРА, АКО НИЕ САМИТЕ НЕ ГО ПОЗВОЛИМ.

Хората, които са жертви, действат от позицията на сла­бостта. Те се оставят да ги командват и да ги водят като кукла на конци, защото често им се струва, че не са достатъч­но умни или достатъчно силни, за да поемат отговор­ността за своя живот. Затова поверяват „конците“ на някой „по-умен“ и „по-справящ се“, вместо да поемат рисковете за утвърждаване на собствената си личност. А знаем, че хора, които гръмко крещят и парадират, че са „силни“, „умни“, „справящи се“, „знаещи“ – бол.

Човек е жертва когато действа саморазрушително, страхува се да бъде себе си, чувства се нещастен, без настроение, наскърбен, тревожен…

В работата си с психолог можем да изследваме какви несъзнавани вярвания ни държат в жертвенска позиция и в услуга на другите и да поемем контрола върху собствения си живот…

Само тогава можем да се чувстваме добре, свободни и щастливи – когато ние самите държим контрола над живота си…

Сподели статията

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Допълнително от автора:

За паник атаките и тревожността

Напоследък в кабинета ми идват все повече хора с ПАНИЧЕСКИ АТАКИ и необяснима на пръв поглед ТРЕВОЖНОСТ. Общото при всички тези хора е, че се

ПРИКАЗКОТЕРАПИЯ ЗА ВЪЗРАСТНИ

Мъдростта на приказките в предизвикателството да опознаеш себе си Всеки от нас има нужда от: • Време за себе си; • Да опознае себе си

ДА ПОЛИВАШ ПУСТИНЯТА

Понякога нещо ни се струва много несправедливо и имаме нужда да спорим, да доказваме, да убеждаваме другите, че те не са прави, когато ни говорят

СТОКХОЛМСКИЯТ СИНДРОМ ПРИ ДЕЦАТА

Често даваме пример за Стокхолмският синдром, който се състои в това, че хора, които са били взети за заложници, са взели страната на своите похитители.