Фаза на извинения, на дълбоко разкаяние. Мъжът се опитва да заличи, да омаловажи своето поведение. След избухването следва угризение, но той се опитва да се отърве от това неприятно чувство чрез оневиняващи го обяснения. Най лесното е да прехвърли вината на партньорката си – тя го е предизвикала или някакви външни фактори – напрежение в работата, алкохол. Фазата на извиненията успява да създаде чувство на вина у жената и тя да забрави яда си. Обикновено тя си казва, че ако бъде по-внимателна и промени своето поведение, няма да допусне той отново да се разгневи. Той моли за прошка, обещава че това повече няма да се повтори, че ще отиде на психолог и т.н. Ако жената успее да го напусне, той се свързва с някой неин близък, за да я убеди да я върне. В този момент мъжът е искрен, но това не означава, че поведението му няма да се повтори. Жените често приемат, че той искрено се разкайва заради красивите обещания и бързо прощават. Мъжът често се възползва от това, оправдава се с трудното си детство и шантажира „Само ти можеш да ми помогнеш. Ако ме напуснеш, не ми остава друго освен да умра“.
Фаза на сдобряване – фаза на „медения месец“. Той е внимателен и грижовен. Държи се като влюбен, помага в домакинството и децата, носи цветя и подаръци, води жената на ресторант. Може дори да я накара да повярва, че тя владее положението. Всъщност, мъжът е искрен в „медения месец“, защото изпада паника, че жената може да го напусне. Страхът да не бъде изоставен го променя напълно и същият този страх го кара по-късно отново да наложи контрол над жената. А в тази фаза, тя е обзета от надежди, защото отново преоткрива чаровния мъж, от когото е била съблазнена на първата среща. Тя искрено вярва, че той има нужда от нейната помощ и любовта й ще го промени. Често, ако е подала жалба в съда или полицията срещу него, жената я оттегля. За съжаление, всичко това само завишава прага на толерантност към насилието. И след не повече от месец, цикълът на насилието започва отначало…
Ако жената не предприеме действия в своя защита, циклите на насилието започват да се повтарят, при това с нарастваща сила. Постепенно периодът на затишие намалява, а прагът на толерантност при жената се увеличава. Накрая тя вече намира насилието за нормално, дори оправдано. Ако не се случи нещо, което да прекъсне процеса, животът на жената би могъл да бъде в опасност.
При цикличното насилие, жените споделят, че във фазата на агресия и фазата на „медения месец“, пред тях стоят двама различни мъже. Забелязва се някакво пристрастяване у агресивния мъж, той вече не може да се успокои по друг начин , освен чрез насилие. Сякаш иска да нарани някого, да предаде болката си на партньорката си и така да се отърве от непоносимите несъзнавани чувства.
Когато жените са подложени на такъв вид насилие е важно да работят с психолог, за да успеят да разберат какви техни несъзнавани вярвания са привлекли такъв партньор, както и защо им е трудно да си тръгнат от него, въпреки, че контрола и насилието ескалират ежедневно. Защо предпочитат него пред себе си? Защо предпочитат него дори пред децата си?